Klub Barcelona

Futbol Club Barcelona (w języku katalońskim), w skrócie Barça (wym. [baɾsa]) –kataloński wielosekcyjny klub sportowy, istniejący od chwili założenia drużynypiłkarskiej. Założony w 1899 przez grupę SzwajcarówAnglików i Hiszpanów, z czasem stał się katalońską instytucją o dużym znaczeniu społecznym. Jego dewiza to Més que un club (pl. Więcej niż klub). Jedna z wielu teorii mówi, że barwy klubowe Barcelona zaczerpnęła od szwajcarskiego klubu FC Basel.

Drużyna piłkarska należy do najbardziej utytułowanych zespołów świata w tej dyscyplinie – ma na koncie dwadzieścia dwa mistrzostwa Hiszpanii[6], dwadzieścia sześć Pucharów Króla Hiszpanii, dziesięć Superpucharów Hiszpanii[7], czteryPuchary Europy, cztery Puchary Zdobywców Pucharów[8], cztery Superpuchary Europy, dwa razy Klubowe Mistrzostwo Świata/Puchar Interkontynentalny i wiele innych trofeów.

Klub ma 144 756 socios[9] – członków klubu – i miliony culés na całym świecie, z których część zrzeszona jest w penyach, czyli oficjalnych fanklubach, których jest 1054[10]. Posiada również rozbudowaną infrastrukturę – stadiony Camp NouMini Estadi, miasteczko sportowe Ciutat Esportiva Joan Gamper, szkółkę La Masía i halę Palau Blaugrana, w której rozgrywają swoje mecze zawodnicy innych sekcji.

Poza sekcją piłkarską do FC Barcelona należą jeszcze: Regal FC BarcelonaFC Barcelona-IntersportFC Barcelona Sorli Discau i FC Barcelona Senseit). Klub posiada także rezerwową i młodzieżową drużynę piłki nożnej (FC Barcelona B), a także liczne sekcje amatorskie.

Drużyna z Camp Nou na arenie międzynarodowej startuje nieprzerwanie od 50 lat, czyli od początku powstania europejskich pucharów. Jest jednym z trzech klubów, które od założenia Primera División, czyli od 1929 roku, nieprzerwanie grają w najwyższej klasie rozgrywkowej Hiszpanii.